Vazir “Alpomish” muz saroyida o‘tkazilayotgan musobaqalarni ko‘zdan kechirdi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov bugun “Alpomish” muz saroyida o‘tkazilayotgan “Kelajak muhandislari” xalqaro festivali doirasidagi musobaqalar jarayoni bilan yaqindan tanishdi.
Vazir festival dasturidan o‘rin olgan zamonaviy texnologiyalar va muhandislik yo‘nalishidagi bellashuvlarni ko‘zdan kechirdi. Jumladan, Tiny Whoop, dron futbol (soccer), robot-sapyor, Robo War, Robo War Mini, gumanoid robotlar, robo futbol, robo sumo, robo follower, WRO RoboMission, chip dizayn, Robo Coders, 3D modellashtirish hamda mexanizmlar estafetasi kabi musobaqalar bilan tanishildi.
Shuningdek, yosh muhandislarning innovatsion ishlanmalari, robototexnika yechimlari va amaliy loyihalari ko‘zdan kechirilib, ularning bilim va salohiyatini yanada rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.

Министр ознакомился с соревнованиями, проходящими во дворце льда «Алпомиш»
Министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбой Шарипов сегодня ознакомился с ходом соревнований в рамках международного фестиваля «Инженеры будущего», проходящего во дворце льда «Алпомиш».
Министр осмотрел соревнования по современным технологиям и инженерным направлениям, включённые в программу фестиваля. В частности, были представлены такие дисциплины, как Tiny Whoop, дрон-футбол (soccer), робот-сапёр, Robo War, Robo War Mini, гуманоидные роботы, робофутбол, робосумо, robo follower, WRO RoboMission, дизайн чипов, Robo Coders, 3D-моделирование, а также эстафета механизмов.
Также были представлены инновационные разработки молодых инженеров, решения в области робототехники и прикладные проекты. Подчёркнута важность дальнейшего развития их знаний и потенциала.